Sekcia

Rok 1981: V Bratislave otvorili Dom ROH

Svedectvom zručnosti a umu robotníkov, technikov a inžinierov je nový Dom Revolučného odborového hnutia, ktorý je od 13. februára pýchou obyvateľov Bratislavy.

 

     „Na slávnostnom otvorení Domu ROH sa zúčastnil člen Predsedníctva ÚV KSČ a predseda ÚRO Karel Hoffmann. Prítomná bola delegácia ÚV KSS a vlády SSR vedená členom Predsedníctva a tajomníkom ÚV KSS Jánom Janíkom a ďalší poprední činitelia.

     Predseda SOR  a člen Predsedníctva ÚV KSS Ladislav Abrahám pri prejave vysoko ocenil úsilie podnikov a organizácií, ktoré sa podieľali na výstavbe tohto moderného odborárskeho zariadenia. Odbory tak získali zariadenie, ktoré sa svojim riešením a koncepciou v celoslovenskom meradle všestranne stará o politickú a estetickú výchovu odborárov a verejnosti“, uvádza sa v archívnej správe TASR.

Symbolickým prestrihnutím pásky (zľava) J. Janík a K. Hoffmann sprístupnili tento objekt. Foto: archív TASR, autor P. Šimončík/13. februára 1981

 

     Kongresovo-kultúrne zariadenie na Trnavskom mýte v Bratislave vznikalo 25 rokov. Architektonickú súťaž na Dom odborov a techniky vypísali ešte v roku 1956. Vyhrali ju architekti Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titl. Za ten čas sa niekoľkokrát menili projekty a stavba sa budovala po etapách. V roku 1967 bola dostavaná 16 podlažná organizačná budova, v roku 1971 Dom techniky, v roku 1974 Dom detí a mládeže.

     V roku 1976 prišla posledná požiadavka na zväčšenie sálových priestorov Domu ROH (dnešný Istropolis). Z pôvodného zámeru 900 sedadiel sa sála zväčšovala na kapacitu 1280 sedadiel, čím sa vyšlo v ústrety Komunistickej strane Československa, ktorá toto zariadenie plánovala využívať na svoje zjazdy a kongresy. Dôležitosť tohto objektu bol zvýraznený aj darom kubánskeho prezidenta Fidela Castra, ktorý KSS daroval mramor na obloženie budovy.

Pohľad na Dom Revolučného odborového hnutia v Bratislave. Foto: archív TASR, autor D. Šulla/12. februára 1981