Sekcia

Ďakujem, súdruh učiteľ!

Socialistická škola umožňuje vzdelanie všetkým občanom bez rozdielu. Učitelia v našich školách venujú všetky svoje sily a schopnosti na to, aby zo všetkých detí vychovali uvedomelých občanov našej vlasti a platných členov našej spoločnosti.

 

     Neľahká a zodpovedná úloha učiteľa si zaslúži spoločenské uznanie. Československá vláda v roku 1955 rozhodla, že učitelia budú mať svoj sviatok 28. marca. 

     Eva Baranovičová je 54 ročná riaditeľka ZDŠ vo Višňovom. Už 35 rokov učí v okrese Trenčín, z toho 20 rokov v jednotriedkach na kopaniciach. V mimoškolskej činnosti spolupracuje s Osvetovou besedou a s Československým zväzom mládeže, je poslankyňou Miestneho národného výboru, členkou výboru žien pri MNV a tajomníčkou miestnej skupiny Československého červeného kríža.

Učiteľka Eva Baranovičová v kruhu svojich žiakov. Foto: archív TASR, autor A. Prakeš/18. marca 1963

 

     Na Základnej deväťročnej škole v Humennom vykonáva veľmi záslužnú prácu päť odborných učiteľov. V 1. až 5. ročníku vychovávajú 135 detí občanov cigánskeho pôvodu. 

Riaditeľ školy Martin Orendáč na hodine vyučovania v 1. ročníku. Foto: archív TASR, autor M. Tuleja/20. marca 1961
Učiteľka Eva Linhartová na hodine vyučovania v druhom ročníku, ktorý sa môže pochváliť stopercentnou dochádzkou. Foto: archív TASR, autor M. Tuleja/20. marca 1961

 

     Učiteľka Jedenásťročnej strednej školy v Handlovej Mária Balatoniová je aj zväzáčka. Ako vedúca pionierskej skupiny pomáha učiteľom a rodičom vychovávať deti - pionierov v statočných občanov, budovateľov socializmu. Na schôdzkach pionierskych oddielov starostlivo sleduje prospech a chovanie každého žiaka a v spolupráci s učiteľmi a celou pionierskou organizáciou podáva pomocnú ruku všade tam, kde to najviac treba. Rovnako svedomite pracuje ako členka MV ČSM, ako aj v knižničnej rade Miestnej ľudovej knižnice v Handlovej.

Pionieri Jedenásťročnej strednej školy v Handlovej si píšu s pioniermi v Moskve a Berlíne. Potrebujú pravda, dobre vedieť ich reči. Preto sa so svojou skupinovou vedúcou Máriou Balatoniovou radi učia ruský jazyk. Vedúca im číta z rozprávkovej knižky. Foto: archív TASR, autor J. Teslík/21. marca 1956

 

     Jednou z učiteliek, ktorú vyznamenajú pri príležitosti tohtoročného Dňa učiteľov, bude aj Lujza Ochrnjalová, učiteľka 1. B triedy zo Základnej deväťročnej školy na Vazovovej ulici v Bratislave. Vyučuje už 33 rokov. Popri príkladnej školskej pracovnej činnosti je externou pracovníčkou štátneho pedagogického nakladateľstva v Bratislave, autorkou metodických príručiek pre učebnice 1. ročníka a recenzentka učebníc pre prvý ročník.

Učiteľka Lujza Ochrnjalová sa s láskou stará o jej zverených žiakov a pomáha im pri učení. Foto: archív TASR, autor M. Slosiariková/22. marca 1961

 

     Učiteľ Ladislav Hnaupko už 31 rokov učí nepočujúce deti. Ako vynikajúci učiteľ používa vo svojej práci nové formy a prostriedky vyučovania. Toho času pôsobí na Základnej deväťročnej internátnej škole pre nepočujúcich v Bratislave, kde sa venuje tvoreniu reči u nepočujúcich detí a svojmu vyučovaciemu predmetu prírodopisu. Pionierskej organizácii zas venuje svoj voľný čas.

Ladislav Hnaupko na hodine vyučovania. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/25. marca 1966

 

     ZDŠ v horskej obci Lom nad Rimavicou v Banskobystrickom okrese vo výške 1020 m je najvyššie položenou školou na Slovensku. Obec rozprestierajúca sa na južných svahoch Slovenského Rudohoria si postavila dnešnú budovu školy pred viac ako 170 rokmi. Školu, ktorá má 1. až 5. ročník navštevuje 105 detí. Už vyše desať rokov na nej pôsobí riaditeľ Jozef Kolár aj so svojou manželkou - učiteľkou.

     Podmienky práce na škole sú aj v súčasnosti veľmi ťažké. Ovplyvňujú to nedostatočné priestory a hlavne zima, ktorá v Lome trvá takmer 6 mesiacov. Mnohé deti po veľkom snehu dochádzajú až 5 kilometrov peši, obvykle v sprievode dospelých. Deti vyšších ročníkov navštevujú školu za podobných podmienok v blízkej obci Drábsko.

Traja z tých, čo učia v najvyššie položenej škole na Slovensku: Mária Králiková, Oľga Kolárová a jej manžel Jozef Kolár. Foto: archív TASR, autor J. Valko/26. marca 1966
Jozef Kolár pri vyučovaní. Foto: archív TASR, autor J. Valko/26. marca 1966

 

     Pavol Bratranec, riaditeľ ZDŠ v Devíne pri Bratislave, vyučuje deti už od roku 1936, čiže 22 rokov. Patrí medzi tých riaditeľov, ktorí sú oporou straníckych a štátnych orgánov pri socialistickej výchove mládeže. Zúčastnil sa boja za slobodu v SNP a po potlačení povstania ho väznili v rôznych zajateckých táboroch. V súčasnosti pracuje aj ako predseda školskej a kultúrnej komisie pri ObvNV Bratislava IV. Pri príležitosti Dňa učiteľov mu navrhli udeliť titul Zaslúžilý učiteľ.

Riaditeľ ZDŠ v Devíne Pavol Bratranec. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/26. marca 1974