Sekcia

Rok 1975: Čipky zo Solivaru poznajú aj v Indii a Južnej Amerike

Solivar obnovuje tradíciu ručného pletenia originálnych pestrofarebných čipiek na obrusy, dečiek a prikrývok s pestrofarebným vzorom.

 

     "Výroba čipiek v Prešove – Solivare má dlhoročnú tradíciu. Podľa povesti prispela k vzniku čipkárstva v bývalej obci Soľná Baňa samotná cisárovná Mária Terézia. Keď pri miestnom banskom nešťastí zahynulo 150 baníkov, prišla vraj osobne do obce a naučila ženy čipkárstvu, aby pomohli živiť seba a svoje deti.

     Dnes sa v Solivare venuje čipkárstvu okolo 30 žien, ktoré pracujú pre ÚĽUV. Pod vedením Alžbety Vaškovej mesačne naháčkujú oválne čepcové čipky, motýle na dečky, obrusy či prikrývky za 7.000 Kčs", uvádza archívna správa TASR.

Na zábere sprava Alžbeta Vašková vedúca ÚĽUV-u v Solivare háčkuje prikrývku na stôl, Margita Muhališinová pletie vysokú čepcová čipku, Mária Gavaniová pripravuje oválny motýľ na dečku a Elena Kočišová háčkuje čepcový vzor na prikrývku. Foto: archív TASR, autor A. Haščák/18. mája 1972

 

     Vedúca ÚĽUVu v Solivare Alžbeta Vašková už osem rokov vedie aj záujmový krúžok pri tamojšej ZDŠ. Učí v ňom deti robiť čipky. Vychovala už vyše 100 dievčat-čipkárok. Ich umenie poznajú v Austrálii, Indii, Južnej Amerike, USA a ďalších štátoch sveta. Výroba malej čipky trvá zručnej čipkárke okolo 10 hodín.