Sekcia

Rok 1959: Banská Bystrica v prípravách na oslavy SNP

Krášliaca sa krásavica na Hrone - tak by sa dala nazvať dnes povstalecká Banská Bystrica, pripravujúca sa na dôstojné oslávenie 15. výročia slávnych dní Slovenského národného povstania.

 

     "V Banskej Bystrici niet takmer ulice, v ktorej by neobnovovali niektorý z pamätných domov. No najviac ruchu je na sídlisku pri stanici a v parkoch, kde záhradníci vytvárajú z kvetín priam čary.

     Výstavba bytov na sídlisku Nová stanica v Banskej Bystrici má predstih až tri mesiace. Takmer denne sa dohotovujú nové byty. Pri ich konečnej úprave pred odovzdaním obyvateľom nadšene pracujú poslucháči Vysokej školy múzických umení z Bratislavy, ktorí sú tu na celomesačnej brigáde", píše sa v archívnej správe TASR.

Na bloku G 32/40 sme zastihli vzornú dievčenskú úderku, vedenú poslucháčkou III. ročníka dramaturgie VŠMU Evou Sládekovou (na obrázku vpravo). Foto: archív TASR, autor M. Vojtek/29. júla 1959

 

     "Na Ulici Februárového víťazstva v Banskej Bystrici sa upravuje takmer všetko. Novotou sa skvejú fasády, ale k rarite patria kvetinové hodiny poniže Národného domu. Ciferník je vyložený zo živých kvetov. Ich autorom je občan Ladislav Karas s kolektívom pracovníkov národného výboru.

     Aby bolo na krásu oslavujúcej Banskej Bystrice lepšie vidieť, povedali si pracovníci Energetických rozvodných závodov, že urobia nové svetlá. Podľa záväzku k 15. výročiu SNP namontujú v uliciach Banskej Bystrice celkove 280 nových žiarivkových lámp, ktoré pri menšej spotrebe elektrického prúdu majú oveľa lepšiu svietivosť. Celková hodnota ich práce, ktorú urobia v nadpláne a po pracovnom čase, bude asi pol milióna korún", uvádza archívna správa TASR.

Na zábere vidíme montérov Jána Krnáča a Igora Koniga pri montáži svetiel na Námestí Slovenského národného povstania. Foto: archív TASR, autor M. Vojtek/29. júla 1959