Sekcia

Rok 1976: Akupunktúra sa stáva bežnou súčasťou liečebných metód

Akupunktúra čerpá z mnohoročných skúseností lekárov a i u nás sa dostáva do širokej škály iných liečebných metód. Používajú ju už i na rehabilitačnom oddelení Vojenskej nemocnice v Bratislave.

 

     "Akupunktúra je liečebná metóda, ktorá sa najviac používa pri liečení bolestivých stavov nepodmienených štrukturálnymi zmenami v jednotlivých orgánoch tela. Najvhodnejšia je u chorých s nerovnováhou vegetatívneho nervového systému, čo sa prejavuje hlavne bolesťami srdca a žalúdka. Ďalej sa používa pri bolestiach hlavy, precitlivelosti, neuralgiách trojklanného nervu, obrne lícneho nervu a v kombinácii s inými liečebnými metódami u bolestivých ochoreniach chrbtice.

     V poslednom čase sa akupunktúra využíva na zníženie pooperačných bolestí a znecitlivovanie pri operáciách", píše sa v archívnej správe TASR.

Pred každou aplikáciou akupunktúry je chorý poučený o účinku, spôsobe a predpokladanom výsledku. Na zábere MUDr. Imrich Béreš vysvetľuje pacientke na modeli spôsob použitia akupunktúry. Foto: archív TASR, autor J. Kolenčík/2. decembra 1976