Sekcia

Rok 1966: Dunajské vody brázdi nová nákladná loď Váh

V sobotu 8. októbra odovzdali v bratislavskom prístave do premávky nákladnú motorovú loď Váh.

 

     "Nákladná loď Váh priplávala do bratislavského prístavu v piatok 7. októbra. Pre Čs. plavbu dunajskú ju vyrobili komárňanské lodenice.

     Loď je plnoautomatizovaná a svojimi parametrami a vybavením patrí medzi naše najväčšie a najmodernejšie riečne plavidlá. Má nosnosť 2000 ton, jej dĺžka je 101 metrov. Maximálna rýchlosť prázdneho plavidla je 29 km za hodinu a proti prúdu 17 km.

     V sobotu 8. októbra ju v bratislavskom prístave slávnostne odovzdali do premávky. Medzi posádku lode prišli vedúci pracovníci Čs. plavby dunajskej na čele s technickým námestníkom inž. Pavlom Cibákom a vedúcim plavebného oddielu kapitánom Milanom Solčanským", píše sa v archívnej správe TASR.

Technický námestník Čs. plavby dunajskej inž .Pavel Cibák želá Františkovi Peškovi, jednému z troch kapitánov lode, veľa úspechov. Foto: archív TASR, autor I. Dubovský/8. októbra 1966
Prvý zľava kapitán Štefan Kožík, vedúci plavebnej dráhy kapitán M. Solčanský, kapitán Milan Šiška, kapitán František Peško, lodný správca Ján Čierny na kapitánskom mostíku. Foto: archív TASR, autor I. Dubovský/8. októbra 1966